niedziela, 19 stycznia 2014

Mięta pieprzowa (łac. Mentha piperita)

zwana także miętą lekarską, to jedna z najbardziej znanych roślin zielarskich. Jest to roślina wieloletnia o krzewiastym pokroju, osiągająca do 90 cm wysokości. Łodyga mięty pieprzowej jest rozgałęziona, ma kolor zielony do brunatnobrązowego (w zależności od odmiany). Mięta pieprzowa wytwarza pod ziemią białe, rosnące poziomo kłącza. Zielone liście są podłużno-jajowate, zaostrzone, nierównomiernie piłkowane na końcach, osadzone na krótkich ogonkach. Kwiaty są drobne (5–6 mm), różowe, czerwonawe bądź jasnofioletowe. Mięta kwitnie od czerwca do sierpnia.

Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Surowcem są wysuszone liście, które zbiera się tuż przed kwitnieniem rośliny. Suszy się je w przewiewnym i ocienionym miejscu, a po wysuszeniu przechowuje w szczelnych pojemnikach, aby surowiec nie stracił olejku eterycznego. Mięta zawiera witaminę A, kwas foliowy, wapń, potas, fosfor oraz związki fenolowe, które mają działanie przeciwutleniające.

Działanie i zastosowanie mięty pieprzowej

Liście mięty pieprzowej zawierają przede wszystkim olejek eteryczny (jego główny składnik to mentol) oraz garbniki. Mają działanie spazmolityczne, żółciotwórcze, wiatropędne, zwiększające wydzielanie soku żołądkowego, usprawniające pracę jelit. Stosuje się je w stanach kurczowych żołądka i jelit, przy zaburzeniach trawienia, w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych. Mają też właściwości przeciwbakteryjne i nieznacznie uspokajające. Mięta to także popularna roślina przyprawowa. Jest również wykorzystywana w kosmetyce (np. jako podstawa perfum).


Źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz